תכנון אדריכלי

3_photo---9-01_optimized.jpeg

מיהו האדריכל?

הפיכת החזון למציאות. כאן נכנס תפקיד האדריכל.

בניית בית היא תהליך ארוך ומורכב, והאדריכל נדרש לייצג את בעלי הבית ולא את הקבלנים.

האדריכל דואג לאינטרסים האישיים של הבעלים ותפקידו העיקרי הוא להחליק את התהליך. הוא מסייע במציאת קבלני בניין מוסמכים ומבקר באתר הבניה על מנת לוודא שהעבודה מבוצעת על פי התכנית.

כל מבנה המשמש אנשים לעבודה, בילוי או מגורים, תוכנן על ידי אדריכל מסוים. עיצוב בנין פירושו באופן פשוט הכנת תכנית. לפני הבניה, האדריכל נדרש לשרטט את תכנית המבנה, ולעיתים אף להמחישה באמצעות הדמיה תלת מימדית.

רינדורי פוסטר_5 - Photo-01.jpeg

תפקידו של האדריכל

אדריכלים אחראים בעיקר לצד של התכנון ולא לבנייה בפועל. תכנון הקונסטרוקציה, שהיה נחלתם של האדריכלים, עבר במהלך השנים לאחריות המהנדסים.

אדריכל יכול להתמחות בתכנון בתים, תכנון עירוני, אדריכלות נוף ואדריכלות פנים, כאשר הוא יכול לעסוק בכל אחד מהתחומים בנפרד, או בכולם יחד. 

תפקידו של אדריכל בפרויקט בנייה הוא תכנון המבנה (מלבד החלק הנמצא באחריות המהנדס), עיצוב הפנים והחוץ של המבנה, והוא משמש כנציג מול וועדת תכנון ובנייה והמפקח על הבנייה.

בתכנון האדריכלי של המבנה, האדריכל יחליט בין היתר על המבט החיצוני של המבנה, מבחינת סגנון, מיקום, צורת וגודל החלונות והדלתות, מרפסות וגינות, אלמנטים עיצוביים, סוגי קירות, צבע ועוד.

בעבודתו על החלק החיצוני, האדריכל צריך לקחת בחשבון גורמים רבים בנוסף להעדפות הלקוח, כגון היתר בנייה, נוף, אוורור, אור טבעי, נוחות גישה, ועוד.

בחלק הפנימי של המבנה, כאשר מדובר על בנייה חדשה או שיפוץ נכס קיים, האדריכל אחראי על החלוקה, המיקום והגודל של החדרים, תכנון המסדרונות והמדרגות, עיצוב החלל, נקודות מים וחשמל, חומרי חיפוי וכלים סניטריים, ריהוט ומטבח  והכול על פי שילוב של אסתטיקה, נוחות שימוש והתאמה לצורכי הלקוח.

התוכנית האדריכלית מומחשת בתכנת מחשב מקצועית ייעודית, המייצרת את כל העיצובים והשרטוטים. התכנה מפיקה שרטוטים מנקודות מבט שונות, וגם מבטאת את סוג החומר המתאים.

ברגע שבו תוכנית הבנייה מפורטת ושלמה, מועסק קבלן ביצוע אשר מוציא לפועל את עבודות הבנייה.

בכל הנוגע לייצוג מול וועדת התכנון והבנייה, האדריכל הוא איש המקצוע שמגיש לוועדה את התיק של הפרויקט ודואג לקבלת אישור בנייה.

תפקיד הוועדה הוא לקבוע מגבלות על היתר הבנייה ולבחון האם התכנון עומד בתקנים ובמגבלות. 

 

אם כן, בדרך להשלמת הבנייה, האדריכל מעורב עם אנשי מקצוע נוספים בנושא עיצוב הבית, עריכת דוחות היתכנות והצגתם ללקוח יחד עם הצעות עיצוב, פירוט הפעולות באמצעות שרטוטים ומפרטי ייצור, פירוט אופי ואיכות החומרים, מו"מ עם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים, יישומי בטיחות, ביקור באתר ופתרון בעיות המתעוררות במהלך הבנייה.

נוסף על כך, האדריכל בודק כי העבודה מבוצעת עם חומרים מתאימים ואיכותיים. ניתן לבצע שינויים לאורך כל תהליך הבנייה, כמו מעבר לשיטות ביצוע יעילות יותר, שינוי חומרים בהתאם למצב בשטח, וכד'. לכן, חיוני שהאדריכל יהיה מעורב בכל שלב, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבור הלקוח.

במהלך הבנייה או השיפוץ עצמו, האדריכל מפקח על הביצוע, כאשר עליו להגיע לאתר ולוודא כי הבנייה מבוצעת על פי התכניות, לרבות מיקום וגודל חלונות ודלתות, מיקום עמודים וכד'.

א. חזית בית פרטי.jpg